NOL. Förhandsfavoriterna levde upp till förväntningarna när den 26:e upplagan av Nolvarvet avgjordes i onsdags.
Oliver Henrysson, 4A, var snabbast av killarna och Frida Veglo, årskurs 5, var först i mål bland tjejerna.
Det var två välförtjänta vinnare som tog emot publikens hyllningar.
Det mesta var sig likt när Nolskolan bjöd in till Nolvarvet. Arrangören är bortskämd med vackert väder och den här onsdagen utgjorde inget undantag.
– Perfekta förutsättningar! Solen sken samtidigt som vinden fläktade skönt, konstaterade tjejklassens segrare Frida Veglo som såg överraskande pigg ut när hon passerat mållinjen.
– Det kändes bra hela vägen. Det gäller att plocka fram viljan en sådan här dag, betonade Frida.
Fredrik Blomqvist stod och noterade sluttiderna i målfållan där han hade god hjälp av sin pensionerade kollega Ragne Bengtsson. Det var Ragne som var initiativtagare till Nolvarvet på 80-talet.
– Nolvarvet vill jag inte missa, det är en av årets bästa dagar, säger Ragne.
Efter lite vätskepåfyllning var Oliver Henrysson redo att möta pressen. Det var en glad segrare som lokaltidningen fick samspråka med.
– Jag kände mig pigg och när det var ett par hundra meter kvar förstod jag att segerchansen var väldigt god, förklarade Oliver.
Nolvarvet satte som brukligt punkt för Nolklassikern där vandring, simning och cykling avverkats tidigare under läsåret.
Oliver Henrysson, 4A, går i mål som segrare i Nolvarvet 2013.