NÖDINGE. Sina vana trogen samlades elever och personal från Nödingeskolan på Ale Torg under fredagen för att sjunga för Världens Barn.
– Det är samarbete från de minsta till de stora på skolan. Vi uttrycker sång och rörelser i en salig blandning, berättar Kristina Hellström.
Eleverna framförde Nödingeskolans nationalsång – ”Hej, god dag, hallå i Sverige hälsar vi så”.
– En sång där vi lär oss hälsa på alla världens språk, förklarar Kristina.
Riktigt mäktigt blev det när barnen stämde upp i Lalehs låt ”Goliat” med textraden: Vi ska ta över, vi ska ta över världen, vi ska bli stora, vi ska bli mäktiga ha ha, och vi ska göra jorden hel, ja vi ska göra vattnet rent och vi ska aldrig skada varandra mer.
– Som lärare är man mäkta stolt över att få arbeta på Nödingeskolan, fastslår Kristina Hellström.
Eleverna hade med sig två insamlingsbössor till torget, plus att man sålde armband till förmån för Världens Barn.
– Vi lyckades få in 6350 kronor, inkluderat 382 kronor för armbanden. Det är rekord för bössinsamlingen på torget, hälsar Britt-Marie Hagman.
Totalt har Världens Barn i Ale gjort en fantastisk insats i år och samlat in 176 430 kronor, vilket är en ökning från förra året då summan landade på 162 969 kronor.