AIF hakar på i toppen

ALAFORS. Ahlafors IF dominerade länge matchbilden mot Nordvärmland FF, men fick vänta på målen.
Först i 64:e minuten fick mittfältaren Sebastian Olsson spräcka nollan.
– En skön känsla att trycka dit den. Jag tycker vi var det klart bästa laget, säger han efteråt.

Ahlafors IF tog sin andra seger för veckan när tabelltolvan Nordvärmland FF gästade Svenska Stenhus Arena på lördagen. Det var en match där hemmalaget dominerade matchbilden, men ändå fick tacka sin trygga burväktare Andreas Skånberg för att nollan hölls intakt i halvlek. Frilägesräddningen i matchinledningen var viktig. Chisom Chidi var närmast att näta för AIF, men inspelet från Jesper Zetterlund gick honom förbi.
– Vi hade total kontroll, men var lite för omständiga. I paus pratade vi om att försöka gå rakare på mål. Trots ett stort bollinnehav skapade vi inte tillräckligt många heta målchanser för att leda, konstaterar huvudtränaren Michel Berndtsson Gonzalez.

Precis som i första halvlek fick gästerna ett drömläge att förändra matchbilden. Domaren pekade på straffpunkten tre minuter efter paus. Nordvärmlands straffläggare prickade ribban.
– De var bättre än oss i upptakten av andra och det var kanske bra. På något sätt så vaknade killarna till liv och insåg att vi hade ett jobb att göra. Vi varvade upp och till sist fick vi utdelning, säger Gonzalez.

I matchminut 64 kom Jesper Zetterlund loss från sin bevakning och spelade läckert fram Sebastian Olsson som fyllt på i straffområdet. Behärskat placerade han in 1-0.
– Vi har tjatat om att vi på mitten måste fylla på i straffområdet. Anfallarna får inte bli ensamma däruppe. Jag såg tidigt att det kunde bli farligt och kommer perfekt i min löpning när Zäta slår passningen. Jag visste att träffar jag bara tillräckligt hårt kan målvakten omöjligt ta den. Det var skönt att den satt, säger Sebastian Olsson som anslöt till Ahlafors från Qviding i sommar.
– Jag trivs så otroligt bra i klubben. Allt är professionellt och spelargruppen är fantastisk. Vi har en bra sammanhållning och dialogen med tränarna är helt suverän. Jag var nära att lägga av med fotbollen när den här chansen dök upp, berättar han.

Ni har fortfarande häng på topplagen, hur långt kan ni gå?
– Om alla har sin dag kan vi egentligen slå alla lag. Luften gick ur oss lite efter den grymma förlusten hemma mot Oddevold, men det är långt kvar och fortsätter vi bara att vinna matcher kan allt hända. Vi är fruktansvärt vassa framåt.

Gästerna tvingades ge sig ut på en kvitteringsjakt, vilket skapade luckor. Precis sådana som Jesper Zetterlund gillar att springa i. Sex minuter före slutet kom läget och ensam med målvakten gjorde han sitt 14:e mål för säsongen.
– Hade vi fått 1-0 tidigare tror jag vi hade vunnit med riktigt stora siffror. Jag tycker vi spelade ut dem under stora delar av matchen, men tyvärr dröjde målen lite för länge, förklarar Sebastian Olsson.

Kommande lördag väntar Örebrolaget Yxhults BK på bortaplan. En motståndare som parkerar i mitten av tabellen. AIF är trea, blott två poäng bakom Oddevold som dock har en match mindre spelad.

Division 2 norra Götaland
Ahlafors IF – Nordvärmland FF 2-0 (0-0)

Mål AIF: Jesper Zetterlund, Sebastian Olsson. Matchens kurrar: André Josefsson 3, Joacim Elofson 2, Jesper Zetterlund 1.

Mer från sport

Heta tips för padelspelare och nybörjare

Vi ville ta reda på tips på hur man blir…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

”En överprestation om vi håller oss kvar”

Under torsdagen arrangerade Ettanfotboll årets upptaktsträff i Stockholm. På plats…

Senaste nytt

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Heta tips för padelspelare och nybörjare

Vi ville ta reda på tips på hur man blir…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Från flaskpost till brevbärare, Putin och ortsmöten som försvann

Kommunikation är tidlöst och människan har alltid kommunicerat på ett…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…