NOL. Nol IK, nyblivna DM-mästare i Futsal, fick en tidig julklapp.
En grönsvart sådan.
Onsdag 30 december klockan 12.00 är det avspark mot GAIS i Ale Kulturrum.
– Det känns helt fantastiskt att få bjuda Alepubliken på en sådan match, säger sportchefen Hadi Namro till lokaltidningen på tisdagen.
Efter Nols framgångar i Futsal, serieledning och seger i DM över det allsvenska topplaget Aveny United FC, står storklubbarna i kö för att få träningsspela. Valet föll på GAIS som kommer att ställa upp med ett namnkunnigt lag. Det gör också Nol.
– Ja, vi har gjort klart med en gästspelare. Joakim Olausson, ÖIS, en gång nolare och professionell i Atalanta, kommer att spela i den blå tröjan. Det blir något att bita i för makrillarna, säger Hadi Namro som också passar på att hylla lagets fantommålvakt.
– Just mot GAIS känns det bra att vi har en av de kanske allra bästa futsalmålvakterna, Andreas Skånberg, i laget.
Anteckna onsdag 30 december kl 12.00. Nol IK Futsal, DM-mästare, mot GAIS.