Linus Högberg var tillbaka mot Vänersborg, men liksom för hela AIF blev det en mållös historia. Arkivbild: P-A Klöversjö
Linus Högberg var tillbaka mot Vänersborg, men liksom för hela AIF blev det en mållös historia. Arkivbild: P-A Klöversjö

Storförlust för AIF mot serieledarna

VÄNERSBORG. Serieledande Vänersborgs IF var som väntat klassen bättre.
Ahlafors IF stod emot bra tills tio minuter återstod.
VIF vann till sist med hela 5-0, men AIF-tränaren var både stolt och nöjd med lagets insats.

Hösten har en mardrömsliknande utveckling för den gulsvarta klubben. Efter sommaruppehållet hade Ahlafors IF häng på topplagen efter den bästa vårsäsongen på många år. Med fyra raka matcher utan seger har AIF istället blivit indraget i striden om förnyat kontrakt. Skador och sjukdomar har gäckat truppen, men nu finns det glädjeämnen att rapportera om. Mot VIF var Edwin Pearson tillbaka på det centrala mittfältet från start och Michael Hintze byttes in med 20 minuter kvar att spela. Två lirare som absolut kan göra skillnad i slutstriden.

Serieledande Vänersborg tog ledningen med 1-0 efter 37 minuter, ett mål som diskuterades flitigt efteråt. Nils Berner i VIF valde att spela vidare efter att domaren blåst straff.
– Han pratade om fördel av boll och trots att alla slutade spela lät han VIF-spelaren avsluta. Jag förstod inte vad han menade, säger Håkan Lindström som för övrigt var till freds med vad han fick se under den första halvleken.
– Vi gör en riktigt bra inledning på matchen och även efter paus känns det som att vi har Vänersborg på vagnen. Killarna imponerade över hela plan. 10 minuter in på andra halvlek släcktes ljuset på arenan. Det blev ett långt uppehåll som VIF hade mer fördel av. De var rejält i brygga just då.

AIF hade återigen ingen tur med sig. Närmast ett mål var ett ribbskott. Vänersborg satte däremot 2-0 i mitten på andra halvlek och efter det orkade inte AIF lyfta sig.
– Vänersborg är duktiga, inget snack om saken, men siffrorna speglar absolut inte styrkeförhållandet mellan lagen. Med hänsyn till vad killarna visade upp idag är jag inte ett dugg rädd för kommande matcher. Spelar vi så här vinner vi resten, säger Håkan Lindström.

Mot VIF saknades Sebastian Johansson och Peter Antonsson som båda är tillbaka i nästa match. Då är istället Sebastian Hollstein och Anders Andersson avstängda.
Jesper Skånberg, 16, gjorde årsdebut i målet när farbror Andreas förberedde sig för bröllop.
– Jag är stum av beundran. Han gör en mycket stabil insats, berömmer Håkan Lindström efter slutsignalen. Likaså stödde han rosor över Jesper Johannessons första halvlek.

Utgången av division 3 nordvästra Götaland blir högdramatiskt. Fyra omgångar återstår för Ahlafors IF. På lördag Lerum borta och sedan Angered (h), Ytterby (b) samt Landvetter (h). Målet är självfallet att undvika kvalspel. Derbyt mot Ytterby kan bli helt avgörande.

Division 3 nordvästra Götaland
Vänersborgs IF – Ahlafors IF 5-0 (1-0)

Matchens kurrar: Jesper Johannesson 3, Sebastian Hollstein 2, Jonathan Lindström 1.

Startelva
Jesper Skånberg
Försvar: Hamdam Ramadan, Markus Hedberg, Anders Andersson, Henrik Andersson.
Mittfält: Jesper Johannesson, Sebastian Hollstein, Edwin Pearson, Niclas Elving.
Anfall: Jonathan Lindström, Linus Högberg.

Mer från sport

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

”Fotbollen har varit livsavgörande för mig” 

Fotboll har alltid varit Linnea Prambrants sport. I tidig ålder…

Käkelä lämnar Lödöse Nygård 

Den gångna säsongen slutade med tårar för Lödöse Nygård. Laget…

Efter succén – Elfving stannar i SBTK

Säsongen 2023 blev en succé för Skepplanda BTK:s herrlag och…

Senaste nytt

Trafikkaos på E45:an

Det råder stora problem i trafiken på E45:an i södergående…

Bläck och bärs på Beeriums julmarknad

Taproom-säsongen är över för Surte-bryggeriet Beerium. Sista lördagen i varje…

Pigg 75-åring firade jubileum

Det var minst sagt klackarna i taket när Skepplanda BTK…

Skepplanda bibliotek firade 50 år

När biblioteket skulle inredas 1973 hade Skepplanda kommun ingen anställd…

Vintergata levde upp till namnet

För tredje året i rad genomfördes Vintergata i Hålanda. Besökarna…

Klart: Förskolebarn får byta lokaler

Alekuriren har tidigare rapporterat om att utbildningsförvaltningen tagit fram tre…

Ny julmarknad och luciakonsert i Furulund

 Under 2018 och 2019 anordnade Unelokören en luciakonsert i Starrkärrs…

Publikt pepparkaksbygge i Lilla Edet

För tredje året i rad kommer Manne Andrén och Monica…

Dags för Vintergata i Hålanda

Förberedelserna har pågått ett tag och på lördag är Vintergata…

Magnus färdas snabbare än ljudet

Sedan 13 år tillbaka bor Magnus med familjen i Alafors.…

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

Mariia dansar sig genom livet 

Mariia är uppvuxen i staden Sievjerodonetsk i östra Ukraina och…

Ingemar – en mästare på is 

Det är en onsdag efter lunch och på isen i…