ALE/LILLA EDET. Andelen nya bekräftade coronasjuka har ökat i Ale de senaste veckorna. Under 41 var det dubbelt så många fall jämfört med veckan tidigare.
– Vi har fler positiva fall nu jämfört med i somras och början av hösten, säger Emelia Önebro Olausson, tillförordnad vårdcentralchef på Närhälsan i Älvängen.
Varje vecka släpper Folkhälsomyndigheten aktuell statistik från kommunnivå gällande nya bekräftade coronafall. Under vecka 31 och 32 hade Ale näst flest insjuknade i landet per 10 000 invånare. Därefter har det varit en nedgång fram till för några veckor sedan.
– Vi har sett en ökning under de senaste veckorna och vi har fler positiva fall nu jämfört med i somras och början av hösten, berättar Emelia Önebro Olausson.
Under vecka 40 låg siffran på sju nya bekräftade fall i Ale och under den efterföljande veckan hade ytterligare 14 personer testats positivt.
– Man märker att många är trötta på det här viruset och vill att allt ska vara normalt igen. Det var ganska lugnt i somras och många har inte varit lika försiktiga efter det. Det är viktigt att man inte slappnar av och tror att det är över. Det går fort när det väl sätter fart och det gäller att man skyddar sina medmänniskor, säger Emelia Önebro Olausson.
I Lilla Edet var det tre nya bekräftade fall under vecka 41, vilket kan jämföras med ett under den föregående veckan.
Andelen bekräftade sjukdomsfall totalt: 365
Vecka 41: 14
Vecka 40: 7
Vecka 39: 3
Källa: Folkhälsomyndigheten
Andelen bekräftade sjukdomsfall totalt: 117
Vecka 41: 3
Vecka 40: 1
Vecka 39: 1
Källa: Folkhälsomyndigheten