SURTE. Vinterbad är bland det bästa surtebon Arto Lassuri vet. Flera gånger i veckan tar han ett dopp i det iskalla vattnet.
– Jag får en positiv effekt i kroppen, säger han till Alekuriren.
Det är minusgrader i luften och Arto Lassuri har tagit på sig sina badbyxor. Det vankas kallbad i hans pool, men innan han hoppar i ringer han till grannen Burkhard Bretter som inte tvekar på att komma över.
– Vi brukar bada tillsammans, ”Bucki” och jag, säger Arto.
Poolen är täckt av is, förutom ett större hål vid stegen och där kliver båda ner med ett brett leende. Arto tittar på termometern och uppger att vattnet är tre grader kallt.
– Jag brukar bada i en till två minuter. En minut i det kalla vattnet kan jämföras med två mils löpning. Det är här jag tränar och sedan joggar jag Göteborgsvarvet runt lätt som en plätt, säger Arto och skrattar.
Nu till den viktigaste frågan: varför gör ni det här?
– Det här är det bästa som finns. Jag får en positiv effekt i kroppen. Jag blir piggare och klar i huvudet. Det är som att träna, man fastnar för det. Jag har bara positivt att säga om vinterbad, säger han.
Det finns dock en sak som man bör undvika.
– Man ska inte doppa huvudet. Det är inte bra och egentligen skulle vi också haft handskar på oss, men vi badade inte så länge den här gången, förklarar Arto.
Burkhard instämmer:
– Jag dök en gång i Surtesjön under ett vinterbad och det var inte bra. Det kändes som att huvudet domnade bort.
Båda kliver upp och tar på sig sina morgonrockar.
– Nu njuter jag. Kroppen blir alldeles varm och för att få bästa effekt från ett vinterbad bör man duscha i kallt vatten efteråt för att behålla värmen.
Det här är en ritual som Arto gör flera gånger i veckan så här års.
– I tre, fyra år har jag badat ungefär fem gånger i veckan under vintern. Tidigare var det fem, sex gånger per år – men nu kan jag kan inte vara utan det.
Se tv-inslaget nedan: