Praliner från Lödöse gör succé

LÖDÖSE. För cirka ett år sedan drog pralintillverkningen igång hemma hos Sofia och Joakim Asklund. Utvecklingen för deras hobbyföretag AD70 har överträffat alla förväntningar.
– Vi kunde inte drömma om den respons som har blivit.

När Sofia och Joakim Asklund ska sammanfatta sitt första år som pralintillverkare letar de efter orden. Intrycken är många.

– Att folk är så glada, tacksamma och öppna mot oss känns helt fantastiskt. Vi får berättelser tillsända oss om kunders upplevelser i samband med att de ätit våra praliner, förklarar Sofia Asklund.

Om ni ser tillbaka på när ni började och nu?

– Allting har blivit bättre vad det gäller teknik, smaksättning – ja, allt! Kvaliteten är genomgående bättre. Vi har lärt oss otroligt mycket under det här första året, konstaterar Joakim.

Noterbart från det gångna året är den silvermedalj som AD70 tog hem i Det Stora Pralinslaget, som är Sveriges största tävling för pralinmakare. Lödöseföretaget erövrade en andraplats med pralinen Afternoon Tea.

– Väldigt oväntat, men samtidigt ett erkännande att våra produkter håller hög kvalitet, säger Joakim.

Paret Asklund flyttade från Göteborg till Lödöse för fem och ett halvt år sedan. Från villan i Ekebergsområdet driver de AD70, vid sidan av sina ordinarie arbeten. Asklund Design AB omfattar omfattar även Sofias tidigare enskilda firma inom marknadsföring.

– Det som är extra roligt är att vi har väldigt många återkommande kunder. Vi skickar vår choklad över hela landet – från Malmö i söder till Pajala i norr, säger Sofia.

Vilken är storsäljaren?

– Smörkola är en favorit hos många liksom pralinen med hallonlakrits.

Webbutiken erbjuder 20-25 olika sorter, där utbudet varierar utifrån säsong och de olika högtiderna. Nu står påsken för dörren.

– Då har vi tagit fasta på färg och form. Det finns både kaniner och påskägg för den som önskar, säger Sofia som också avslöjar att AD70 kommer att finns med på den marknad som arrangeras på Bohus fästning på påskafton.

– Det är otroligt kul att vara ute på marknader och låta besökare provsmaka våra praliner. Vi får input som vi tar med oss i framställandet av nya smaker.

En nyhet som levererades i början av 2022 var Bamsing, en variant inspirerad av Göteborgs Kex Baddare.

– Våra Bamsing består av kex, fyllt med chokladnougat, med en arrakmarshmallow doppad i mörk choklad.

Utöver webbutiken har AD70 även utvecklat samarbete med butiker som saluför deras praliner, bland annat Gröna myrans blommor och vackra ting i Lödöse.

– Vi har också haft förmånen att få leverera praliner i samband med en del företagsevent där kunderna gjort egna specialbeställningar. Det kan även privatpersoner göra i samband med kalas, bröllop och så vidare, avslutar Sofia Asklund.

Mer från allmänt

Bussförarens dag firas

Bussförarens dag firas varje år och är en återkommande högtidsdag…

Färre elever dricker alkohol – lägst andel i regionen

Den senaste CAN-undersökningen innehåller glädjande siffror för Ale kommun. Undersökningen,…

De vill skapa en läktarkultur på Sjövallen

I vintras dök ett konto upp på Instagram kopplat till…

LOK-stödet ändras för att nå fler

Den 1 januari förra året genomfördes ett första steg i…

Senaste nytt

Industriområde har skredsäkrats

I november 2020 beslutade regeringen om höjda bidrag för skredsäkringsåtgärder…

Lindström startade när AIF kryssade

Det blev en intensiv och nyttig genomkörare för Ahlafors IF…

Boende i Nödinge uppmanas spara på vattnet

Vattenläckan upptäcktes under natten och arbetet med att lokalisera läckaget…

Bussförarens dag firas

Bussförarens dag firas varje år och är en återkommande högtidsdag…

Färre elever dricker alkohol – lägst andel i regionen

Den senaste CAN-undersökningen innehåller glädjande siffror för Ale kommun. Undersökningen,…

Nekas avancemang – trots framgången

Torslanda HK:s damer lyckades med uppgiften. Laget vann de sista…

De vill skapa en läktarkultur på Sjövallen

I vintras dök ett konto upp på Instagram kopplat till…

LOK-stödet ändras för att nå fler

Den 1 januari förra året genomfördes ett första steg i…

De vill locka till nya skratt

Föreställningen heter ”Lik i garderoben” och är en klassisk spring-i-dörr-fars.…

Rasta firar 50-årsjubileum

Den första Rastaanläggningen öppnades i Brålanda 1973. Nu firar företaget…

Över 30 miljoner till lokal utveckling

Leader Göta älv & Säveån är ett av 40 leaderområden…

Equmeniakyrkan i Surte firar 140 år

Vid 1850-talets ingång hade den nyevangeliska väckelserörelsen blivit en begynnande…

De kräver lön hela dagen

Rapporten ”Lön hela dagen” som ett 40-tal organisationer står bakom…