Moderaternas oppositionsråd, Mikael Berglund riktar hård kritik mot Ale Seniorcentrum. Arkivfoto: Kristoffer Stiller.
Moderaternas oppositionsråd, Mikael Berglund riktar hård kritik mot Ale Seniorcentrum. Arkivfoto: Kristoffer Stiller.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2018/03/v1018-ale-seniorcentrum-1.jpg

DEBATT: Stor oro för Ale Seniorcentrum

Flera företrädare för moderaterna har den senaste tiden blivit kontaktade av anhöriga till boende på det nya seniorcentret i Älvängen. De är oroliga för sina föräldrars hälsa och flera vittnar om kraftiga viktnedgångar sedan inflyttningen samt att de boende saknat telefon och tv i nästan tre veckor. Att det inte blev någon bra start på den nya omsorgsboendet verkar alla vara överens om och detta medför självklart oro bland de boende och deras anhöriga.

Läs också: ”De äldre behandlas ovärdigt” 

Det som är riktigt anmärkningsvärt är maten, då det till middag serverats endast omelett eller äggröra, mannagrynspudding eller en torr smörgås. Priset tas av en fredagsmiddag som bestod av ost och kex. Förklaringen var att man ville erbjuda lite ”fredagsmys” och visst kan jag hålla med om att det skulle ha varit en god idé om det hade serverats efter middagen. Som den enda middagen den fredagen duger det inte, särskilt inte till en generation som är van med ordentligt lagad mat.

I valrörelsen 2014 lovade Socialdemokraterna matlagning i hemmet, och att maten överlag var en av de viktigaste frågorna. Av det löftet blev det ju en tummetott, men att Monica Samuelsson (S), ordförande för omsorgs- och arbetsmarknadsnämnden, kan acceptera att det ser ut på detta sätt på våra boenden tyder på en total avsaknad av respekt för de äldre.

Vad har Monica Samuelsson gjort för att informera sig om situationen och vilka åtgärder har hon vidtagit för att detta ska lösas? Har hon säkerställt att personalen har rätt kompetens för att laga näringsrik och smaklig mat eller är Monica mest nöjd med att ha fått inviga byggnaden och helt glömt bort människorna som ska bo i den?

Mikael Berglund
Moderaterna Oppositionsråd

Läs Monica Samuelssons svar här. 

Mer från debatt

Lärare avskedas – elever betalar priset

När Alesamverkans budget inför 2023 lades fram, signalerade vi i…

Positiv inflation

Det har varit publikfester i tidningens spridningsområde från fredag kväll…

Du är välkommen i mitt Ale!

Poesi säger kommunalrådet, när han på kommunfullmäktige beskriver orden i…

Migrationsekonomiskt bokslut

I en värld där vi möter allt mer komplicerade utmaningar,…

Senaste nytt

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…

”Jag var både rädd och ledsen”

I slutet av 80-talet växte en liten flicka upp i…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Sjukhusen blöder inte

Radio Göteborgs huvudnyhet under måndagen var att sjukhusen blöder i…

Fyra ungdomar prisades

Ale kommuns ungdomsstipendium ”Ett gott föredöme” delas ut till personer…

SBTK vann när Sveriges ”äldsta” damlag möttes

Sedan 1968 har Skepplanda BTK i obruten följd erbjudit damfotboll,…