BOHUS. Sex målskyttar och en målvakt som håller tätt.
Mot Kärra visade Surte IS IBK:s damer sin styrka.
Bredden har gjort dem mer eller mindre oslagbara.
Det har varit en långt ifrån smärtfri höstsäsong för Surtes innebandydamer. Skadan på lagkaptenen Carolina Björkner är ett stort avbräck, men istället har andra klivit fram. Mot Kärra i lördags fick blott 13 år gamla Emma Sandgren göra A-lagsdeut, då även senaste nyförvärvet Jessica Ljunggren insjuknat.
– Hon gör det jättebra! Jag är helt övertygad om att vi har en blivande storcenter där. Vi får ta det försiktigt bara och slussa in dem långsamt, berömmer lagkapten Sofie Karlsson och fortsätter:
– Julvilan kommer lägligt. Vi är slitna och behöver ladda om. Det är kul att vi har fått in lite nya spelare som till exempel Jessica Ljunggren och nu är även Annika Korsbo tillbaka. Förhoppningsvis ska Carro kunna börja spela igen efter nyår. Det gör dock att vi behöver spela oss samman och hitta energin igen.
Det sistnämnda är värt att understryka. Surte IS IBK har de senaste matcherna gått fram som en maskin som gör jobbet på halvfart och där intrycket ibland blir att de känns omotiverade. Vinner gör de ändå. Åtta segrar och bara två förluster är ett imponerande facit.
– Det har varit lite upp och ner, men avslutningen tycker jag har varit väldigt stark. Idag gör vi en stabil insats och ger dem aldrig chansen att störa oss, menar Sofie Karlsson.
Den analysen är det bara att skriva under på. Jonna Leek, planens stora dominant, och Linda Karlsson målade i första perioden, Sofie Karlsson och Elina Svensson fyllde på i andra. Kärra hade några halvchanser, men när Lisa Persson bestämt sig för att hålla tätt i buren räcker inte det. Istället gjorde Therese Lamberg och Cecilia Isberg Surtes femte och sjätte mål.
– Det är många som kliver fram när oturen med skador fortsätter att förfölja oss. Nu gick Malin Bernhardsson sönder och kan bli borta en tid. Katja Kontio är på väg tillbaka, likaså Carolina Björkner, men Jennifer Corneliusson är borta hela säsongen. Cecilia Isberg försvinner efter nyår och även Linda Karlsson missar ett par matcher, dock ej på grund av skada, redogör tränare Tommi Pasanen.
Han konstaterade att Surte inledde trevande och att spelet haltade betänkligt.
– 2-0 efter första var inte rättvist, men successivt tar vi över matchen och i sista perioden är det inget snack. Det blev en bra avslutning på en säsong som egentligen bara har innehållit en rejäl plump och det är bortamatchen mot Lindome, summerar Pasanen.
Surte parkerar som klar tvåa i serien. Nu väntar rehab och vila. Vårsäsongen drar igång med bortamatch mot Lindås 11 januari.
Div 2 Göteborg damer
Surte IS IBK – Kärra IBK 6-0 (2-0, 2-0, 2-0)
Mål SIS: Jonna Leek, Linda Karlsson, Sofie Karlsson, Elina Svensson, Therese Lamberg, Cecilia Isberg. Matchens kurrar: Jonna Leek 3, Lisa Persson 2, Sofie Karlsson 1.
Foto: Allan Karlsson
Bredden regerar. När Surte IS IBK:s damer vann över Kärra med klara 6-0 fanns det sex olika målskyttar och en målvakt som höll nollan. Det är grunden i Surtes framgång. Från vänster: Emma Asplund Therese Lamberg, Jonna Leek, Lisa Persson, Sofie Karlsson, Linda Karlsson och Elina Svensson.