KD satte fokus på ambulansen

ÄLVÄNGEN. Ambulanssjukvården fungerar väl, men har utvecklingspotential.
Kristdemokraterna summerade sina intryck efter ett verksamhetsbesök på stationen i Älvängen.
– Behovet av ytterligare en ambulans växer i Ale, konstaterar Stefan Svensson, etta på KD:s regionlista.

I torsdags gästades ambulansstationen i Älvängen av en delegation från Kristdemokraterna. Förutom de lokala partirepresentanterna, Claes-Anders Bengtsson, Börje Olsson och Sune Rydén, närvarade riksdagsledamot och socialutskottets ordförande Acko Ankarberg Johansson samt Stefan Svensson, Kristdemokraternas förstanamn på regionlistan.

– Vi hade i uppdrag att hitta en mindre verksamhet för att ge en tydlig bild av vårdens vardag. Ambulansstationen i Älvängen blev deras tredje stopp för dagen. De besökte också en vårdcentral i Borås och Kungälvs sjukhus, berättar gruppledare Sune Rydén.

Sofie Berglöw och Alexander Iseland tog emot och bjöd på en rundvandring i lokalerna. Ambulansstationen i Älvängen invigdes 1998 och ambulansverksamheten drevs då i privat regi. I december 2011 tog regionen över ansvaret. Personalen upplever nu att lokalerna börjar bli slitna och att det finns förbättringar att göra.

– På sikt behövs det kanske en diskussion om vart en framtida ambulansstation ska ligga för att tjäna flest på bästa sätt. Det var också ganska tydligt att det behövs en ambulans till i framtiden, säger Sune Rydén som var nöjd med besöket.

Det var också regionpolitiker Stefan Svensson som imponerades över engagemanget och viljan att ge invånarna bästa tänkbara ambulanssjukvård.

– Deras entusiasm och yrkesstolthet var påtaglig. Det gläder mig. Utbildningsinsatserna har fått stå tillbaka under några år, men är nu på gång igen. Ambulanssjukvårdens målsättning för prio 1 larm är att vara på plats inom 20 minuter. Det målet når man bara cirka 75% av larmen. På den punkten fanns en frustration som jag naturligtvis tar med mig. Det är en fråga om resurser och något vi ständigt jobbar med. Det här behöver vi titta närmare på. Vidare tar jag med mig att det inte alltid är en fråga om antalet ambulanser, utan även hur och till vilken typ av transporter som de används, berättar Stefan Svensson och tillägger:

– Det låter inte bra att akutambulansen får köra långa sjuktransporter och därmed inte är tillgänglig för snabba utryckningar. Det är en fråga som vi kristdemokrater kommer att bevaka. Ambulansstationen i Älvängen har stor betydelse för Ale och de södra delarna av Lilla Edets kommun.

Att det saknas en ambulans i Lilla Edet gör det svårt att ha täckning i främst norra Ale när långa transporter stjäl mycket av tiden. Mellan Angered och Trollhättan finns idag bara akutambulansen i Älvängen. Att den har svårt att räcka till i ett område med stark befolkningstillväxt är lätt att förstå. Kristdemokraterna fick en del att tänka på.

Bild: Allan Karlsson. 

Mer från politik

De kräver lön hela dagen

Rapporten ”Lön hela dagen” som ett 40-tal organisationer står bakom…

”Det vred sig i magen”

På förra måndagens kommunfullmäktige informerade nämnderna sina planer för 2023.…

”Vi ska inte skicka hem någon”

Ale-samverkan består av Moderaterna, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Framtid i Ale.…

Nu styr Mona mot nya utmaningar

När Annette Fransson (S) tvingades lämna arbetet som kommunalråd på…

Senaste nytt

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Från flaskpost till brevbärare, Putin och ortsmöten som försvann

Kommunikation är tidlöst och människan har alltid kommunicerat på ett…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

”En överprestation om vi håller oss kvar”

Under torsdagen arrangerade Ettanfotboll årets upptaktsträff i Stockholm. På plats…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Skår IBK blir Skepplanda BTK 

I slutet av september stod det klart att Skår IBK:s…

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…