Vårdanställda demonstrerade utanför Ale Kulturrum på tisdagsmorgonen. Omsorgs- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Monica Samuelsson (S) svarade på frågor.
Vårdanställda demonstrerade utanför Ale Kulturrum på tisdagsmorgonen. Omsorgs- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Monica Samuelsson (S) svarade på frågor.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2018/06/demonstration-2.jpg

Hundratals vårdanställda demonstrerade

NÖDINGE. Hundratals vårdanställda demonstrerade utanför Ale Kulturrum på tisdagsmorgonen. Anledningen är kommunens besparingar inom vården.
– Det kommer att få märkbara konsekvenser, säger Kommunals ordförande Sladjana Gustafsson.

Omsorgs- och arbetsmarknadsnämndens ekonomiska prognos visar ett underskott på 11,1 miljoner kronor och fredagen den 1 juni beslutade nämnden att ge sektorn i uppdrag att förhandla fram tre åtgärder för en budget i balans: Nerkortning av nattpassens längd från tio till åtta timmar, stängning av två avdelningar på kommunens äldreboenden samt en minskning av personalkvoten per lägenhet.

Det har fått vårdanställda i kommunen att se rött och på tisdagen samlades ett hundratals demonstranter utanför Ale Kulturrum där ett nytt nämndmöte skulle äga rum.

– Gränsen är nådd för längesedan och de kommer att fortsätta med nedskärningar, därför måste vi göra våra röster hörda, säger en person som arbetar natt på Klockareängen.

– Jag tycker att kommunen borde dra ner på antalet tjänstemän i stället för att dra ner på oss som är på golvet. Vi blir illa behandlade och vi känner att vi inte orkar längre, fortsätter en annan demonstrant.

Under tisdagens möte klubbades en minskning av personalkvot från 0,68 till 0,66 årsarbetare per dag och natt samt att två avdelningar på kommunens äldreboende ska stängas. Det handlar om en avdelning på Garverivägen i Älvängen och en på Fridhem. Tidigare i maj stängdes även en avdelning på Klockareängen och anledningen till beslutet är att det finns för många tomma platser.

– Vi har beslutat en tillfällig stängning av de här två avdelningarna och det vill vi ska ske under hösten. Det är ett tungt beslut, men genom att göra det kan vi hantera överkapaciteten.  När det gäller minskningen av personalkvoten har vi legat väldigt högt i Ale och målet är att komma ner i en rimlig snittkostnad. Denna minskning ser vi inte ska äventyra verksamheten på något sätt. Sedan är det upp till varje boende att avgöra hur man använder sina resurser, säger nämndens ordförande Monica Samuelsson (S).

Hon meddelar också att nattpassen inte kommer att kortas ner.

– Vi har inte kunnat se att det finns något bra exempel på någon annan kommun som har genomfört den här förändringen, snarare tvärtom och därför väljer vi att inte göra detta, säger Samuelsson.

Hur upplevde du demonstrationen? 

– Jag tycker att vi hade en bra diskussion och vi försökte svara på deras frågor samt informera hur vi har tänkt.

Vice ordförande Lars Kopp (M):

– Ingen av oss kunde förutse att ekonomin skulle bli så här. Vi har funderat över vilka förändringar vi kan göra som är minst dåliga för hyresgästen. Vi inom Alliansen valde då alternativ 1 som handlar om att anpassa personalens schema efter beläggning som förhoppningsvis skulle göra en mindre påverkan på personalen och i framtiden kunna leda till en lugnare arbetsmiljö, säger han i ett pressmeddelande.

Kommunals ordförande, Sladjana Gustafsson är bekymrad över att kommunen väljer att minska personalkvoten.

– Det kommer att få märkbara konsekvenser för de i kommunen som behöver vård. Vad är det för vård som Ale kommun vill ge? De anställda kommer inte att kunna gå promenader med de äldre eftersom det inte finns tillräckligt med personal. Det kommer att öka sjukfrånvaron och fler kommer lämna sin arbetsplats, säger hon.

Hur kommer facket agera nu? 

–  Vi kommer att prata med våra medlemmar och vi kanske tvingas koppla in arbetsmiljöverket. Jag tror att vi är den enda kommunen i den här regionen som har så här många demonstrationer och det tyder på att Ale kommun inte mår bra. Våra medlemmar undrar var pengarna tar vägen.

Mer från samhälle

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Ny gång- och cykelväg i Nol

Den nya gång- och cykelvägen har försetts med belysning vilket…

Föräldrar tar med yrket till klassrummet

Lärare, mjukvaruutvecklare, familjebehandlare och stridspilot – det är ett urval…

Inkomstklyftorna ökar i kommunerna

Enligt den senaste statistiken bodde 14,2 procent av Sveriges befolkning…

Senaste nytt

Polisen sökte förgäves efter misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

Polisen sökte förgäves efter misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

Polisen sökte förgäves efter misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

Polisen sökte förgäves efter misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

”Deras roll är viktigare nu”

I förra veckans nummer av tidningen berättade eldsjälen Inga-Britt Karlbom…

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…