Ale-Surtes arenabolag i konkurs

ALINGSÅS. Ale-Surte Bandy AB försattes på egen begäran i konkurs. Skulder på över 2,7 miljoner kronor och en arena utan is gjorde överlevnaden omöjlig. – Oerhört tråkigt, men samtidigt skönt att lägga det bakom sig, medger klubbens ordförande Carl Ahlgren.

ALINGSÅS. Ale-Surte Bandy AB försattes på egen begäran i konkurs.
Skulder på över 2,7 miljoner kronor och en arena utan is gjorde överlevnaden omöjlig.
– Oerhört tråkigt, men samtidigt skönt att lägga det bakom sig, medger klubbens ordförande Carl Ahlgren.

Det har varit många turer kring bandyhuset Ale Arena och Ale-Surte BK med bolag. Nu sätter snart Alingsås Tingsrätt punkt för den epoken. I tisdags beslutades att försätta Ale-Surte Bandy AB i konkurs i enlighet med bolagsrepresentanternas önskemål.
Vad arenabolaget inte mäktat med är de höga driftskostnaderna, där framför allt elräkningarna har belastat räkenskaperna. Av handlingarna framgår att obetald el till Ale kommun uppgår till 2,4 Mkr. Vidare kvarstår att betala 190 000 kronor för hyra avseende fjärde kvartalet 2010. Närmare 2,6 Mkr blev Ale kommuns smäll av ”Ale Arena-affären”. Dyrt blev det också för den tidigare ordföranden, Leif Larsson, vars företag Ale Fastighetsförvaltning som under en tid skötte bolagets redovisning. Till Larsson finns obetalda fakturor om 32 000 kronor. Det finns också en del mindre fordringsägare. Arenabolaget har å sin sida fordringar om 170 000 kronor, men den enskilt största är till Ale kommun (107 000 kronor) och den lär knappast bli betald.

Däremot är det anmärkningsvärt att bandyförbundet inte viljat göra rätt för sig. Svenska Bandyförbundet har enligt klubbens redovisning en skuld till Ale-Surte om 40 000 kronor.
På tillgångssidan finns också 200 000 kronor i likvida bankmedel. Hur dessa fördelas avgör konkursförvaltare Johan Lövrup.
När bandyklubben höll årsmöte i september beslutade sig föreningen för en namnändring. Numera kommer föreningen att kallas Surte BK.
– Det främsta skälet är de uteblivande marknadsföringsbidragen från Ale kommun. Att marknadsföra någon som inte stöder dig är inte aktuellt, säger ordföranden Carl Ahlgren.

Mer från sport

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Senaste nytt

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…