LILLA EDET. Till helgen blir det stor jubileumsfest hos Gekå Byggnadsvaror.
Företaget firar 50 år i Lilla Edet.
Att gå från brädgård till byggvaruhus visade sig bli jackpot.
Det var byggmästare Gunnar Karlsson som grundade Gekå 1962. Han tyckte att det fanns för dålig konkurrens på byggmaterialsidan och bestämde sig då för att starta eget. Till en början höll företaget till på andra sidan älven, i Sannersby,
– Pappa började utveckla sin byggmaterialhandel och framförallt blev han duktig på spånskivor, som var den tidens storsäljare. Gekå blev marknadsledande och det retade naturligtvis andra aktörer runtomkring, berättar Sven Karlsson, som tog över rodret 1983.
Bara ett par år efter att Sven Karlsson intagit chefspositionen lades brädgården ner och istället öppnades ett byggvaruhus på nuvarande plats i Lilla Edet.
– Idén hämtade jag i samband med en semesterresa i Österrike. Vi hade länge talat om att expandera och här fick jag inspirationen till hur det skulle se ut. En brädgård var tungrott på många vis, man skulle ha ett ställe där man kunde köra igenom och lyfta på sitt material. Vi skapade ett byggvaruhus med ett brett sortiment, allt som behövs vid en byggnation, förklarar Sven Karlsson.
– Vi blev föregångare inom vår bransch, tidigare fanns det järnhandel och brädgård. Vi samlade allt under ett och samma tak.
Byggvaruhuset har byggts ut i olika omgångar och ytterligare expansion planeras till vintern.
– Vi har fått avvakta till vi visste hur vägen skulle gå. Nu är det klart och vi kan få bygglov. Vi är väldigt trångbodda i dagsläget och behöver skapa ytor att växa i, säger Sven Karlsson.
För två år sedan förvärvade Gekå Vallby Byggvaror i Lödöse. Under det inledande året gjordes ett omtag av verksamheten, leverantörer byttes ut, butiken byggdes om och gårdsplanen utökades för att åstadkomma en mer rationell hantering.
– Det senaste året har det varit stadigt uppåt och utvecklingen har blivit den vi trodde och hoppades på.
Vad är Gekås framgångsrecept?
– Vi har mycket kunskap och en stor produktkännedom. Servicenivån är hög och vi hjälper även till med konstruktionslösningar. En annan plusfaktor är att vi tillhör Bolist som är en inköpsorganisation med 200 medlemsföretag i Sverige. Det gör att vi kan ha konkurrenskraftiga priser, säger Sven Karlsson.
Har ni något produktområde där ni sticker ut lite extra?
– Fönster är vi väldigt duktiga på liksom trävaror.
Försäljningen är jämnt fördelad på byggföretag och privatpersoner. Industrin utgör också en liten del av den totala omsättningen.
– Hemmasnickarna blir fler och det ska vi tacka tv-programmen för. Många vill bygga nya uteplatser, uterum och en del vågar sig även på utbyggnader på egen hand. Vi säljer mer och mer trall för varje år som går.
50-årsfirandet inleds på fredagen och pågår hela helgen. Det kommer att bli en hel del olika aktiviteter i butiken och besökarna kommer att bjudas på tårta, glass med mera.
– Vi får också besök av Sveriges starkaste man, Johannes Årsjö. Han kommer att bjuda på en uppvisningsshow och samtidigt kommer det att arrangeras en tävling där vi korar Göta älvdalens starkaste man. Därutöver vågar jag utlova riktigt vassa jubileumspriser, avslutar Sven Karlsson.