Ulf Sporrenstam och Timo Marklund är några av de boende i Surte som är kritiska till den tänkta placeringen av det nya LSS-boendet.
Ulf Sporrenstam och Timo Marklund är några av de boende i Surte som är kritiska till den tänkta placeringen av det nya LSS-boendet.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2022/02/v0522-lss-boende-2-copy-scaled.jpg

Kritiska mot placering av nytt LSS-boende

SURTE. Ale kommuns planer att bygga ett nytt LSS-boende i Surte har väckt irritation hos ett flertal grannar samt vägföreningen. Anledningen är bland annat att den tänkta platsen gränsar till det tidigare rasområdet.
– Det är väldigt konstigt att kommunen vill spränga på en sådan plats, säger Ulf Sporrenstam, till Alekuriren.

Det var i september förra året som Samhällsbyggnadsnämnden beviljade ett bygglov för ett nytt LSS-boende med totalt 14 lägenheter på Danska vägen i Surte. Det är dock ett beslut som väckt oro bland ett flertal grannar och vägföreningen. Anledningen är bland annat att den aktuella platsen gränsar till området som rasade 1950, vilket Göteborgs-Posten tidigare har skrivit om.

– För att LSS-boendet ska kunna byggas måste kommunen spränga bort en bra bit av berget i skogsdungen. Det har endast genomförts en geoteknisk utredning i berget och inte i själva rasområdet, säger Ulf Sporrenstam.

Skredrisken längs Göta älv är hög och Alekuriren har tidigare rapporterat om att Ale kommun har erhållit ett mångmiljonbelopp för att genomföra skredsäkrande åtgärder i Älvängens västra industriområde.

– Det är därför väldigt konstigt att kommunen vill spränga på en plats som gränsar till det tidigare rasområdet, säger Ulf Sporrenstam.

Timo Marklund fyller i:

– Vi måste vara tydliga med att vi inte är kritiska till att ett LSS-boende ska byggas. Det behövs i kommunen, men vi tycker att det är en olämplig plats. Byggnationen kommer att kosta cirka 50 miljoner kronor och det vore bättre att använda Fridhem eller Brattåsvillan som i dag står tomt. Danska vägen är inget bra alternativ för detta boende då det borde ligga på en plats som har bättre tillgänglighet till samhället.

Både Ulf och Timo är också kritiska till att skogsdungen på Danska vägen kommer att försvinna med tanke på att det är ett naturskönt område.

– Det är det enda grönområdet som finns här. Här finns fridlysta djur som jag uppskattar väldigt mycket. Det vore väldigt tråkigt om det försvann, säger Timo Marklund.

Henrik Fogelklou (M), ordförande i Samhällsbyggnadsnämnden:

– Bygglovet grundar sig i en detaljplan från 90-talet. I den finns en geoteknisk utredning som godkänner en sådan byggnation. Från vår sida är det inga konstigheter. Man genomför inte en ny geoteknisk utredning när det redan finns en detaljplan, säger han.

De boende i området samt vägföreningen har överklagat och Länsstyrelsen har i sin tur beslutat att häva bygglovet och återförvisa ärendet till nämnden för ny handläggning med anledning av oklarheter gällande parkeringslösningar och snöröjning. En komplettering har därefter genomförts av kommunen och om den godtas kan byggenheten på nytt ge ett bygglov för det nya boendet.

Mer från samhälle

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Senaste nytt

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…