Alema är namnet på ett nytt projekt inom arbetsmarknadsenheten som ska leda personer med psykisk ohälsa ut i arbetslivet. Projektledare Mina Salfjord och arbetsanpassarna Ulrika Sten Sporrong och Maja Gligoric vänder sig till det lokala näringslivet i hopp att finna arbetsuppgifter som överrensstämmer med respektive deltagares profil.
Alema är namnet på ett nytt projekt inom arbetsmarknadsenheten som ska leda personer med psykisk ohälsa ut i arbetslivet. Projektledare Mina Salfjord och arbetsanpassarna Ulrika Sten Sporrong och Maja Gligoric vänder sig till det lokala näringslivet i hopp att finna arbetsuppgifter som överrensstämmer med respektive deltagares profil.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2012/05/v-19-AME-1.jpg

Nytt grepp för nya jobb

HÄLJERED. Alema – Ale direkt mot arbete. Det är namnet på ett helt nytt projekt inom arbetsmarknadsenheten, som riktar sig specifikt mot att stödja personer med psykisk ohälsa eller psykiska funktionsnedsättningar. – Projektet syftar till att få ut motiverade individer ut i arbetslivet, säger projektledare Mina Salfjord.

HÄLJERED. Alema – Ale direkt mot arbete.
Det är namnet på ett helt nytt projekt inom arbetsmarknadsenheten, som riktar sig specifikt mot att stödja personer med psykisk ohälsa eller psykiska funktionsnedsättningar.
– Projektet syftar till att få ut motiverade individer ut i arbetslivet, säger projektledare Mina Salfjord.

Ale är en av 16 kommuner i landet som beviljats ekonomiska medel från Socialstyrelsen för att ingå en försöksverksamhet, baserad på en särskild metod, vars målgrupp är personer 18-64 år med psykisk ohälsa och med motivation och drivkraft att börja arbeta.
– Resultatet har blivit projektet Alema. I Alema får personen stöd i att finna, få och behålla ett arbete. Alema arbetar enligt metoden IPS – Individual Placement and Support, där grundmetoden är Supported Employment, förklarar Mina Salfjord, tidigare verksamhetsutvecklare inom arbetsmarknadsenheten.
– Vi har verksamheter där personer med psykisk ohälsa rustas på väg mot ett arbete och det sker i form av stegvis träning. Ale aktivitetscenter och Alevira är sådana exempel. Alema kompletterar den arbetslivsinriktade rehabiliteringen där personer kan gå direkt i arbete med stöd runtomkring, säger Mina.

Alema startades upp vid årsskiftet och förutom en projektledare inryms två arbetsanpassare, Ulrika Sten Sporrong och Maja Gligoric, i projektet.
– Efter en mobiliseringsfas går vi nu in i själva genomförandedelen. Vi har ett nära samarbete med Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och den öppna psykiatriska vården i Ale kommun och tillsammans med sin handläggare kan man skriva på ansökan, förklarar Ulrika Sten Sporrong.
– Den egna drivkraften och motivationen är viktigast av allt, säger Mina Salfjord.

Enligt metoden matchas individens intresse, förmåga och färdighet mot lämpig arbetsplats/företag.
– Vi vänder oss i första hand till det lokala näringslivet.

Vilket stöd får arbetsgivaren under projekttiden?
– Vi underlättar rekryteringsprocessen för företag genom att göra en kvalificerad matchning mellan företag och medarbetare. Vi ger medarbetaren och företaget stöd vid introduktionen, samt bidrar med informationsmaterial och tekniska hjälpmedel om så behövs. Vi som arbetsanpassare är också ett levande stöd med kontinuerliga besök på arbetsplatsen, förklarar Ulrika.
– Faktum är att psykisk ohälsa är mer vanligt förekommande på arbetsplatser än att folk bryter benet. Det finns forskning som visar att en av fyra svenskar drabbas någon gång i livet av psykisk ohälsa, avslutar Ulrika Sten Sporrong.

Mer från samhälle

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…

Aleborna tycker till om tryggheten

På tisdagseftermiddagen befann sig en delegation från lokalpolisområde Kungälv/Ale och…

Situationen i Nödinge har avsevärt förbättrats

2015 blev Kungälv/Ale ett gemensamt lokalpolisområde. Tidigt identifierades att området…

”Man ska se att man har kommit till Ale”

”Låt det synas när man kommit till Ale”, så lyder…

Senaste nytt

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…