Nu på söndag hälsas allmänheten välkommen till öppet hus på BORF:s brandstationer. Här ses Kristoffer Säwström, Trimor Huskaj, Ingela Wall, Fredrik Johansson och Peter Jigfelt på stationen i Nol.
Nu på söndag hälsas allmänheten välkommen till öppet hus på BORF:s brandstationer. Här ses Kristoffer Säwström, Trimor Huskaj, Ingela Wall, Fredrik Johansson och Peter Jigfelt på stationen i Nol.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2015/11/v4815-BORF-1.jpg

Öppet hus på brandstationerna

NOL. En favorit som går i repris.
På första advent är det öppet hus på brandstationerna i Bohus Räddningstjänstförbunds område – Nol, Surte, Kungälv, Marstrand och Kode.
Budskapet för söndagen är glasklart och lyder: Testa din brandvarnare!

Det är tredje året i BORF:s regi som brandstationerna öppnas upp för allmänheten. Intresset brukar vara stort.

– De tidigare åren har vi haft väldigt många besökare. Det är naturligtvis vår förhoppning att det ska bli så på söndag också, säger Kristoffer Säwström som tillsammans med sina kollegor på stationen i Nol håller på att planera för ett antal utåtriktade verksamheter.

– Fokus ligger på kampanjen Testa din brandvarnare! På första advent uppmanar vi alla att de ska se över sina brandvarnare, testa så att de fungerar och samtidigt göra ett batteribyte, säger Peter Jigfelt och fortsätter:

– För att få hjälp att komma ihåg det så har kampanjen Aktiv Mot Brand en SMS-påminnelsetjänst där man kan anmäla sitt mobilnummer till någon av oss brandmän på stationen och få ett meddelande varje år när det är dags att byta. Tjänsten är gratis.

Som brukligt är utlyser BORF en teckningstävling för alla barn i samband med söndagens öppet hus. Det vinnande bidraget blir senare motiv till det klistermärke som tas fram med uppmaningen: Glöm inte släcka ljusen!

– Vi bjuder alla besökare på fika och för den som önskar är det fritt fram att provsitta våra räddningsfordon. Därutöver kommer vi att demonstrera hur vår vattenkanon fungerar och med hjälp av en provdocka visar vi hur brand i kläder släcks, förklarar Kristoffer Säwström.

Första advent och det faktum att det lackar mot jul innebär många levande ljus i hemmen. Vad vill ni från räddningstjänsten säga till kommuninvånarna?

– Ser man inte ljuset ska det inte vara tänt. Det är en bra regel, säger Fredrik Johansson och tillägger:

– Se till att ljuset står fritt och inte i närheten av en gardin eller liknande.

Att ha fungerande brandvarnare på varje våningsplan i huset är också något som borde vara en självklarhet i alla hem anser Kristoffer Säwström.

– En fungerande brandvarnare är avgörande för hur utgången av en brand ska bli, inte minst på kvällar och nätter när folk ligger och sover. Jag tycker det ska finnas minst två brandvarnare i varje bostad.

Vintertid innebär också en ökad risk för halka. Vad för råd vill ni ge bilisterna?

– Den första halkan kommer alltid överraskande för många. De som ännu inte har lagt på vinterdäcken rekommenderar vi att göra det. Ta det försiktigt, anpassa farten och håll avstånd.

Mer från samhälle

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…

Aleborna tycker till om tryggheten

På tisdagseftermiddagen befann sig en delegation från lokalpolisområde Kungälv/Ale och…

Situationen i Nödinge har avsevärt förbättrats

2015 blev Kungälv/Ale ett gemensamt lokalpolisområde. Tidigt identifierades att området…

”Man ska se att man har kommit till Ale”

”Låt det synas när man kommit till Ale”, så lyder…

Senaste nytt

Här hamnar det som spolas ner

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…

Väcker tankar

Bilderna från rasområdet på E6 i höjd med Stenungsundsmotet är…

Ett händelserikt sekel för Rune

Den 20 september 1923 föddes Rune Skog och uppväxten i…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…