SURTE. 2800 kan bli 4000 invånare.
Det är bara att följa samhällsbyggaren Olle Skoglunds utbyggnadsplaner för Surte.
Gemensamt för de nya lägenheterna är närhet till pendelstationen.
I Ale kommuns bostadsförsörjningsprogram som gäller fram till 2016 anges 184 nya lägenheter. I veckan delger Olle Skoglund Kommunstyrelsen idéer som kan möjliggöra ytterligare 235 boenden. Med de kraftigt förbättrade kommunikationerna med Göteborg förväntas Surtes attraktionsvärde öka väsentligt.
– Att bo här i framtiden blir som att bo innanför vallgraven i Göteborg. Nu gäller det att vi tar vara på den här möjligheten och bygger nya tilltalande bostäder med närhet till pendeln, säger Olle Skoglund och visar sedan upp skisser för 21 tänkbara projekt.
Det är som vanligt ett gediget material med illustrationer och tydliga ritningar. Visionen för hur Skoglund tänker sig framtidens Surte blir tydlig. Mycket är idéer för vad som kan göras på mark som han inte själv äger, men han ser det som ett bidrag till samhällsutvecklingen.
– Jag är inte heller främmande för att köpa tomter eller att ingå partnerskap för att förverkliga en del av idéerna. Det som är viktigast just nu är att vi lyfter upp frågan om byggnation i Surte och skapar ett resultatinriktat samarbete med berörda markägare, politiker och tjänstemän, menar Skoglund.
Bakom Konsum finns en intressant tomt, där planen måste ändras från handel till bostäder.
– Ungdoms- och studentlägenheter skulle vara motiverat att bygga här. Min idé innehåller 32 nya lägenheter på cirka 45 kvm. Med tanke på närheten till pendelstationen har jag valt att kalla projektet för ”Perrongen”, berättar Skoglund.
Annars brinner han mest för tanken att bygga fem stadsradhus i nyfunkisstil med en morgonterrass i Vättlefjäll och en unik utsikt över Götaälvdalen. Ett exklusivt boende, där pendeln är lätt att nå tack vare närhet till matartrafiken på Egnahemsvägen.
– Jag ser också stora möjligheter i att bygga åtta parhus eller 20 radhus i Keillers skog. Där pågår en utredning för att inleda ett planarbete, säger Skoglund.
Sina 74 år till trots har han inga planer på att ägna sig åt normalt pensionärsliv. När han närmar sig 80 ska han fundera på att trappa ner, men inte innan dess. Engagemanget är för stort för Ale i allmänhet och Surte i synnerhet.
– Fler bostäder och invånare säkerställer också att det lokala handels- och serviceutbudet kan överleva på orten. Jag blir frustrerad när jag hör diskussioner om mer handelsyta, det är inte vad Surte behöver. Vi behöver fler konsumenter och skattebetalare för att rädda det som finns här idag. Samma sak gäller för samhällen som Nol och Bohus. I Surte finns det dessutom redan tomma affärslägen.
Olle Skoglund håller med om att pendeltåget ger Ale helt nya förutsättningar, men han varnar samtidigt för att många tror att handeln plötsligt ska explodera.
– Pendeln i sig ger inte affärsidkarna några nya pengar, men det gör däremot mitt bostadsprogram – om det tas på allvar och förverkligas, avslutar Olle Skoglund och lämnar över 44 skisser med tillhörande beskrivningar.
Eget bostadsprogram för Surte. Samhällsbyggaren Olle Skoglund överlämnar i veckan idéer och skisser för 186 nya lägenheter, alla med närhet till pendelstationen.