Ale gymnasium har inte lyckats övertyga elever i årskurs nio om sin förträfflighet.
Ale gymnasium har inte lyckats övertyga elever i årskurs nio om sin förträfflighet.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2011/03/V-10-Ale-gymnasium.jpg

Chockbesked för Ale gymnasium

ALE. Utbildningsnämnden i Ale fick ett chockbesked i förra veckan. Av 6866 elever i årskurs nio i Göteborgsregionen har bara 83 valt Ale gymnasium som första val. – Det kan få katastrofala följder, men vi måste försöka se möjligheterna, säger Utbildningsnämndens ordförande, Peter Kornesjö (M).

Antalet elever i Ale gymnasium har haft en negativ utveckling en länge tid. Det fria gymnasievalet, det vill säga att fritt få välja skola i regionen, ett allt större utbud av friskolor med specialprogram samt en förbättrad infrastruktur med snabbare kommunikationer till Göteborg ger dagens och framtidens gymnasieelever helt nya möjligheter. Utvecklingen slår hårt mot de kommunala gymnasieskolorna. En av de som har fått ta mycket stryk är Ale gymnasium. Det första preliminära intagningsbeskedet visar till exempel att bara 53 elever av 264 i årskurs nio i Ale kommun har valt Ale gymnasium.

– Det är oerhört frustrerande, eftersom vi som är i huset vet att utbildningarna som erbjuds här är fantastiska och att eleverna som går här stortrivs. Tyvärr har vi inte lyckats förmedla det än, men det finns fortfarande tid kvar, säger tillförordnad verksamhetschef, Sven-Olof Frisk.

Beskedet från gymnasieintagningen damp ner som en bomb i slutet av förra veckan. Förhoppningen var att nå ett liknande resultat som i fjol då 170 nya elever började i Ale gymnasium. Nu har 83 elever sökt, men bara 58 är behöriga.

Allvarligt

– Det är allvarligt. Aldrig tidigare har så få valt Ale gymnasium. Det är helt klart att vi står inför en helt ny verklighet och att vi måste förbereda oss på att angripa den. Hur kan jag inte svara på idag. Jag är lika chockad som alla andra, säger Peter Kornesjö och fortsätter:

– Vi har inte en full klass på något av våra program. Det största är samhällsprogrammet där vi har 17 sökande som är behöriga.

Vad händer nu?

– Vi startar omgående en utredning som får visa vilka ekonomiska konsekvenser det här scenariot kan få. Sedan kommer vi att ha ett  blocköverskridande möte redan på onsdag. Det här är en fråga som vi måste komma överens om och här krävs många kreativa hjärnor. Det är en mycket allvarlig situation och nu gäller det att ta ansvar. Vi måste vara strategiska, långsiktiga, men ändå agera skyndsamt. Det är många som berörs och inte minst eleverna måste få veta hur vi tänker, svarar Kornesjö.

Antalet friskolor fortsätter att öka och konkurrensen om blivande gymnasieelever är stenhård. I dagsläget råder en överetablering med betydligt fler gymnasieplatser än elever.

Överetablering

– Inför läsåret 2012-2013 har flera nya friskolor ansökt om lov att få starta. Det betyder av 5000 nya gymnasieplatser tillkommer. Med andra ord blir det inte lättare i framtiden och man kan verkligen fråga sig hur de tänker som vill nyetablera på en överetablerad marknad, säger Sven-Olof Frisk.

Förvaltningen kommer att informera personalen och diskutera vilka åtgärder som kan vidtas.

– Vi har redan en strategi som vi har planerat genomföra. Det handlar om att kontakta både de som har sökt Ale gymnasium i första hand och de som har valt oss i andra hand. Återstår att se om vi kan göra något mer, säger Frisk.

Mer från skola

Ny rektor för Ale gymnasium

Den 9 januari påbörjade Magnus Fagerström sin nya anställning som…

Eleverna tävlar bort matsvinnet

Allt började med att kökspersonalen på Alafors Fria Skola, i…

Matsvinnet minskade men målet missades

Kommunens mål inför 2022 var att minska matsvinnet till en…

Här läser eleverna som aldrig förr

”Den stora läsutmaningen” av Adlibris, Bonnier Carlsen, Natur och Kultur…

Senaste nytt

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Kommunhus kan göras om till utbildningslokaler

I sin lokalförsörjningsplan 2023-2032 har Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgett att behovet av…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…

”Det är otroligt roligt”

I 275 av landets kommuner arbetar fler män än kvinnor…

LN-70 toppar kvalserien

LN-70 har hittills spelat fyra matcher i kvalserien till HockeyTvåan…

”De som redan har det tufft får det ännu svårare”

Försörjningsstöden har inte skjutit i höjden ännu, men larmklockorna ringer…

Jack & Brolle till Café Torpet

”Visor och Grimascher” är en hyllning till Cornelis Vreeswijk där…

Migrationsekonomiskt bokslut

I en värld där vi möter allt mer komplicerade utmaningar,…

Guld och silver i SM

Under den gångna helgen hade 231 deltagare från 66 olika…

Industriområde har skredsäkrats

I november 2020 beslutade regeringen om höjda bidrag för skredsäkringsåtgärder…

Lindström startade när AIF kryssade

Det blev en intensiv och nyttig genomkörare för Ahlafors IF…