Andrei Verdes och Jakob Grip deltar för Lärlingsgymnasiet i Ale i en av fem kvaltävlingar till Yrkes-SM för unga förare. Thomas Högberg är ny som yrkeslärare på fordonsprogrammet med inriktning transport.
Andrei Verdes och Jakob Grip deltar för Lärlingsgymnasiet i Ale i en av fem kvaltävlingar till Yrkes-SM för unga förare. Thomas Högberg är ny som yrkeslärare på fordonsprogrammet med inriktning transport.

De tävlar i Yrkes-SM för unga förare

NÖDINGE. Imorgon avgörs en av fem kvaltävlingar i Yrkes-SM för unga yrkesförare. Två av deltagarna kommer från Lärlingsgymnasiet i Ale. Andrei Verdes och Jakob Grip kan inte tänka sig ett bättre yrke än bakom ratten på en lastbil.

Thomas Högberg är ny som yrkeslärare inom transport på Lärlingsgymnasiet i Ale, numera hemmahörande i Nödinge. I sin egen utbildning på Östrabo i Uddevalla fick han nys om Yrkes-SM för unga förare. När den första kvaltävlingen skulle arrangeras just där anmälde han snabbt två deltagare från skolan.
– Det är en kul grej och en bra erfarenhet. Eleverna får ett bra kvitto på var de står i sin kompetens och även vi kan upptäcka delar som måste utvecklas i vår utbildning, säger Thomas.

TYA, transportfackens yrkes- och arbetsmiljönämnd, står bakom tävlingen. Deltagarna kommer från gymnasieskolornas fordonsprogram med inriktning transport i västra Sverige. Eleverna får mäta sina kunskaper i teori och att säkra lasten samt i praktiska moment som att backa med lastbil, köra truck och kranbil.
– Jag är väldigt intresserad av kranbilar, men det är också den delen i tävlingen som jag tror kommer bli svårast, säger Andrei Verdes, 19.

Han är ursprungligen från Rumänien, men har bott i Sverige i sju år och med en pappa som yrkesförare var det inte svårt att fastna för jobbet.
– Jag har varit med i hytten hela livet. Drömmen är att starta eget.

Jakob Grip, 18, från Lilla Edet kan heller inte tänka sig ett annat yrke. Pappa har många år i branschen och driver själv Oljecentralen AB och Jakob är mer eller mindre uppväxt i en tankbil.
– Det har inte funnits något annat än att bli yrkesförare. Det är det mitt liv har kretsat kring och för mig är lastbilar ren kärlek. Att höra hur motorn jobbar i uppförsbackar är ljuv musik, likaså att färdas på en motorväg under natten och bara se lyktor svepa förbi. Det är vackert, säger Jakob.

Målet ligger utstakat och yrkesbeviset är inom räckhåll. I vår tar de båda studenten och en het arbetsmarknad väntar.
– Alla får jobb. Yrkesförare är ett bristyrke. Förra året fick en av våra elever erbjudanden från åtta olika åkerier. Våra studenter är attraktiva och på årets gymnasiemässa i Göteborg märkte vi hur allt fler börjar få upp ögonen för lärlingsutbildningens fördelar. Att vi varvar teori med halva tiden ute på företag gör att eleverna är anställningsbara från första dagen. De kan verkligen yrket, säger Thomas Högberg.

Innan det blir dags att ge sig ut på vägarna och ratta på riktigt stundar en kvaltävling till Yrkes-SM.

Mer från skola

Föräldrar tar med yrket till klassrummet

Lärare, mjukvaruutvecklare, familjebehandlare och stridspilot – det är ett urval…

Lilla Edet har näst lägst andel behöriga lärare

I oktober förra året hade 72 procent av lärarna i…

Ny rektor för Ale gymnasium

Den 9 januari påbörjade Magnus Fagerström sin nya anställning som…

Eleverna tävlar bort matsvinnet

Allt började med att kökspersonalen på Alafors Fria Skola, i…

Senaste nytt

Återväxten en utmaning för hembygdsföreningarna

På en bänk, i solskenet vid Hembygdsmuseet i Prästalund sitter…

Tredje raka för AIF

Det ska noga understrykas att förutom de bärgade poängen bjöd…

Boulestallet är stället för seniorerna

När stallarna på Ström revs fick Boulestallet flytta till Göta.…

Ellbo Åkeri fortsätter utvecklas

Aningen förvånade, men inte desto mindre glada mottog Ellbo Åkeri…

Musikälskarnas egen borg

Krögarna Carl och Reneé Dahlberg brinner för musik. 2000-2013 var…

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Svensk mästare för 13:e (!) gången

Det har varit en speciell säsong för Ellen Sjöberg, som…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…

Strömsskolan slog nytt rekord

Majblommeförsäljningen tog sin början den 18 april och pågick till…

Slussplanerna i Lilla Edet tar form

Att den nya slussen i Lilla Edet ska byggas på…

Skolinspektionen ställer krav på Kronaskolan

Detta framgår i ett beslut från myndigheten efter att ha…