Madenskolan stängdes i samband med att nya Kronaskolan öppnades i juni. Till hösten öppnas den igen. Foto: Per-Anders Klöversjö.
Madenskolan stängdes i samband med att nya Kronaskolan öppnades i juni. Till hösten öppnas den igen. Foto: Per-Anders Klöversjö.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2017/02/v-0917-madenskolan2.jpg

Madenskolan öppnas på nytt

ÄLVÄNGEN. Skolsituation i Älvängen blev för ansträngd. Nu väljer kommunen att öppna upp Madenskolan igen.
– Det är nödvändigt, säger Utbildningsnämndens ordförande Dennis Ljunggren (S).

I samband med att den nya Kronaskolan öppnades valde kommunen att stänga Madenskolan i juni. Flera föräldrar har sedan dess visat oro kring att deras barn inte ska få någon skolplats i Älvängen. En av dem är tvåbarnspappan Martin Carlweitz som flyttade till Kronogården i december förra året.

– Det är ett stort problem. Jag vet en familj som tvingades flytta från Älvängen för att de inte fick en skolplats. Älvängen växer så det knakar och 99 procent av alla som flyttar hit är barnfamiljer. Då måste det finnas plats i skolan. Jag tycker att kommunen borde ha en lösning på det här, säger han.

Nu kommer Dennis Ljunggren med beskedet att Madenskolan kommer att öppnas på nytt till hösten. I onsdags bestämde partierna i skolöverenskommelsen att man ska gå vidare med det.

– Vi konstaterade ganska fort att det blev utmaningar med att få plats i vissa åldersgrupper. Det rör sig främst om årskurs 4 och 6 som är fulla på Kronaskolan, berättar Ljunggren och fortsätter:

– Vi blev lite överrumplade till en början att så många elever i samma åldersgrupp flyttade till Älvängen. Med facit i hand hade vi inte stängt Madenskolan, men det är ett beslut som togs för några år sedan och då kunde vi inte drömma om den explosionsartade inflyttningen. Hade det exempelvis varit några fler varit femmor i stället för sexor så hade de fått plats. Det är jättesvårt att ordna en organisation som kan se det på förhand.

Eleverna som inte har fått plats har främst hänvisats till Skepplanda eller Alafors.

– Meningen är nu att alla som bor i Älvängen ska kunna gå i skolan där också. Det är därför vi gör det här, förklarar Ljunggren.

Det är dock ännu oklart vilka som kommer att flytta till Madenskolan när den öppnas på nytt.

– Vi måste titta på vilka det ska bli. Är det arbetslag man ska flytta? Eller ett stadie? Allt får olika effekter. Vi måste se till vad det är som skulle skapa bäst förutsättningar för lärande miljö. Uppdraget är att göra en så bra skolmiljö som möjligt för både elever och personal, säger Ljunggren.

Madenskolan kommer nu att renoveras.

– Det är viktigt att man inte upplever att Madenskolan är en sämre skola än Kronaskolan, avslutar Ljunggren.

Mer från skola

Föräldrar tar med yrket till klassrummet

Lärare, mjukvaruutvecklare, familjebehandlare och stridspilot – det är ett urval…

Lilla Edet har näst lägst andel behöriga lärare

I oktober förra året hade 72 procent av lärarna i…

Ny rektor för Ale gymnasium

Den 9 januari påbörjade Magnus Fagerström sin nya anställning som…

Eleverna tävlar bort matsvinnet

Allt började med att kökspersonalen på Alafors Fria Skola, i…

Senaste nytt

Bil voltade av vägen

Under onsdagsmorgonen larmades räddningspersonal till Norra Kilandavägen i Nödinge efter…

Blågult kalas av bästa märke

Det blev ett blågult kalas av bästa märke när Alebyggen…

Misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

”Deras roll är viktigare nu”

I förra veckans nummer av tidningen berättade eldsjälen Inga-Britt Karlbom…

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…

”Jag var både rädd och ledsen”

I slutet av 80-talet växte en liten flicka upp i…