På Youtube. Matematikläraren Svante Muncker (till höger) har filmats av IT-pedagogen Peter Lindberg (till vänster) när han förklarar andragradsekvationer. Idén kom från eleverna Anna Svensson, Josefin Axberg och Jennie Forslund.
På Youtube. Matematikläraren Svante Muncker (till höger) har filmats av IT-pedagogen Peter Lindberg (till vänster) när han förklarar andragradsekvationer. Idén kom från eleverna Anna Svensson, Josefin Axberg och Jennie Forslund.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2012/02/v-9-Ale-gymnasium-2.jpg

Uppskattad mattehjälp på Youtube

NÖDINGE. När tre elever på Ale gymnasium skulle praktisera i England föreslog de att matematikläraren Svante Muncker skulle spela in lektionerna och skicka till dem. Sagt och gjort rullade kameran igång och nu finns inspelningarna även på Internet.

NÖDINGE. När tre elever på Ale gymnasium skulle praktisera i England föreslog de att matematikläraren Svante Muncker skulle spela in lektionerna och skicka till dem.
Sagt och gjort rullade kameran igång och nu finns inspelningarna även på Internet.

– Vi sa det nog mest på skoj, att Svante skulle spela in lektionerna så att vi inte skulle missa så mycket när vi var borta, säger Josefin Axberg, en av tjejerna från SP3A som i början av februari åkte till Leeds i England för att praktisera på klädbutiken H&M i tre veckor.

Med IT-pedagogen Peter Lindberg bakom kameran spelades sammanlagt sex matematiklektioner in direkt från klassrummet och länkarna lades sedan upp på skolans interna nätverk ”It’s learning”, som eleverna kunde komma åt från England.
– Hade det inte varit för att eleverna frågade så hade jag aldrig tänkt på att göra det, säger Svante Muncker.

Inspelningarna blev mycket användbara för eleverna och därför föddes idén om att göra lektionerna tillgängliga för fler. Svaret blev filmklipp på Youtube.

Eftersom lektionerna blev för långa att lägga ut i ett svep bestämde de sig för att spela in kortare delar på ungefär 20 minuter vardera med förklaringar på olika avsnitt. De redigerades i efterhand för att flyta på bättre.
– Jag försöker även att ha en dialog med den som tittar genom att stanna upp ibland och ge betänketid innan jag går vidare, säger Svante.

Som komplement
Söker man på ”andragradsekvationer” eller ”Svante Muncker” på Youtube hälsas man välkommen till en lektion i sju delar om just andragradsekvationer. Framöver kommer de även att spela in fler genomgångar av olika avsnitt.

Någon risk för att eleverna ska titta på Youtube istället för att gå på lektionerna ser inte Svante.
– Det ska ses som ett komplement till den vanliga undervisningen. Kunskapen är viktigast och det spelar mindre roll varifrån den kommer.

Under ett lärarmöte i mars ska de presentera sin idé för representanter från grundskolorna som en inspiration för andra.

Den första delen på Youtube har redan visats närmare 150 gånger, vilket är en bekräftelse på att de hittat ett uppskattat koncept.
– Svante är bra på att förklara och när man sitter hemma och pluggar ger det mycket att få genomgångarna, säger Jennie Forslund.

Mer från skola

Ny rektor för Ale gymnasium

Den 9 januari påbörjade Magnus Fagerström sin nya anställning som…

Eleverna tävlar bort matsvinnet

Allt började med att kökspersonalen på Alafors Fria Skola, i…

Matsvinnet minskade men målet missades

Kommunens mål inför 2022 var att minska matsvinnet till en…

Här läser eleverna som aldrig förr

”Den stora läsutmaningen” av Adlibris, Bonnier Carlsen, Natur och Kultur…

Senaste nytt

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

”En överprestation om vi håller oss kvar”

Under torsdagen arrangerade Ettanfotboll årets upptaktsträff i Stockholm. På plats…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Skår IBK blir Skepplanda BTK 

I slutet av september stod det klart att Skår IBK:s…

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Kommunhus kan göras om till utbildningslokaler

I sin lokalförsörjningsplan 2023-2032 har Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgett att behovet av…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…

”Det är otroligt roligt”

I 275 av landets kommuner arbetar fler män än kvinnor…